עובדות בורדו

//עובדות בורדו

עובדות בורדו

עובדות מהמרתף – הכר את בורדו

אזור בורדו בצרפת הוא אולי אזור היין המפורסם ביותר בעולם והוא כולל רבים מהשמות המהוללים של תעשיית היין. קצת על האזור והיינות של האזור בעובדות הבאות מהמרתף.    

 

פוליטיקה, אהבה ויין

האזור המפורסם מתפרס על פני שטח נרחב למדי מסביב לעיר בורדו בדרום מערב צרפת. לאמיתו של דבר זהו אזור היין הגדול בצרפת והוא כולל מעל מיליון דונם כרמים וקרוב ל 10,000 יקבים שמיצרים כ- 700 מיליון בקבוקי יין בשנה. את עלייתו לגדולה כאחד מאזורי היין החשובים בעולם חייב האזור לתנאים הגיאוגרפיים המעולים שלו, אבל לא פחות מכך לפוליטיקה, ליחסים הבינלאומיים ולאהבות. בעיקר לאחת מהן – זו שהביאה במאה ה- 12 לנישואין של המלך הנרי ה- 2 מאנגליה לאלינור הדוכסית מאקיטן (האזור הכולל בתוכו את בורדו). בריטניה הפכה מיד לצרכנית גדולה וחשובה ביותר של יינות בורדו (ונשארה כזו עד עצם היום הזה) והאזור נהנה מפיתוח כלכלי שהפך אותו לחשוב באזורי היין של צרפת.     

 

הגדה הימנית מול השמאלית

אזור בורדו כולל מספר תתי אזורים הממוקמים לאורך הנהרות גארון ודורדון שמתאחדים לנהר הג'ירון הענק הנשפך לאוקיינוס האטלנטי. אזור המדוק שבגדה המערבית ("השמאלית") של הג'ירון הוא אולי תת האזור הידוע ביותר והוא כולל כמה מכפרי היין המפורסמים ביותר בעולם (מארגו, פויאק, סנט אסטף, סנט ז'וליין). מדרום לעיר נמצא אזור גראב שמתמחה בעיקר ביינות לבנים ואזור סוטרן המתמחה ביינות קינוח. בין הנהרות (גארון ודורדון) ובגדה המזרחית ("הימנית") של הדורדון מייצרים בעיקר יינות זולים יחסית שהם המאסה העיקרית של התוצרת המקומית. שני תתי אזורים מעולים ויקרים בגדה הימנית הם סנט-אמיליון ופומרול.

 

מפת בורדו

 

זני הענבים והיין

זני הענבים האדומים העיקריים הם הקברנה-סוביניון והמרלו אליהם מצטרפים קברנה-פרנק ופטי-וורדו. מרבית היינות הם בלנדים כאשר בגדה השמאלית הקברנה סוביניון לרוב דומיננטי יותר ובימנית המרלו. היינות מתיישנים לרוב בחביות עץ קטנות בנות 225 ליטר ובעצם הפכו במידה רבה למודל עולמי לסגנון ושיטות הייצור של יינות מהזנים הללו. היקבים כאן נקראים לעיתים קרובות שאטו על שם הטירה העתיקה הנמצאת בשטח האחוזה. רבים מהם נחשבים לאייקונים עולמיים. שאטו לאפיט, שאטו מוטון, שאטו מרגו, שאטו הו-בריון ושאטו פטרוס הם רק כמה דוגמאות ליקבי עילית שכאלו.

 

הקשר הישראלי

אילו היה נערך סקר לגבי היקב המפורסם בעולם היה שאטו לאפיט לבטח זוכה במקום הראשון. לאפיט נמצא בבעלות הענף הפריסאי של משפחת רוטשילד מאז רכישתו על ידי ג'יימס יעקב דה רוטשילד בשנת 1868. תהילתו הונצחה בדרוג המפורסם של שנת 1855 כשזכה להיות אחד מחמשת יקבי הדרוג הראשון. עם מותו הוריש ג'יימס את היקב לשלושת בניו: אדמונד, גוסטב ואלפונס. אדמונד בנימין דה רוטשילד הלא הוא "הנדיב הידוע" תרם רבות לפיתוח הישוב היהודי בארץ ישראל של סוף במאה ה- 19 ולהקמת תעשיית היין בראשון לציון וזכרון יעקב. מלבד שאטו לאפיט בבעלות על חברת האחזקות של המשפחה – "דומיין ברון רוטשילד (לאפיט)" עוד שלושה יקבים בבורדו: שאטו דוארט מילון (פויאק), שאטו ריוסק (סוטרן) ושאטו לוואנג'יל (פומרול). החברה מייצרת ומפיצה יינות מותג בורדולזים וקשורה בשותפויות בלנגדוק (שאטו דאוסייר), בצ'ילה (לוס ווסקוס), בארגנטינה (בודגאס קארו), בפורטוגל, בקליפורניה, באיטליה ולאחרונה גם בסין.

 

נוף אופייני בגדה השמאלית

 

יינות בורדו של שקד

במגוון של חברת שקד מספר יקבים ויינות משובחים מבורדו. סדרת סאגה של משפחת רוטשילד כוללת 4 יינות מתתי אזורים שונים. בנוסף מיוצגת המשפחה עם שאטו אודילון ובורדו כשר בשם לג'נד. שאטו פילו הוא בורדו מקסים ולא יקר המעניק תמורה מעולה למחירו ושאטו בלריב דובואה הוא אופציה נוספת לבורדו כשר איכותי.

 

 

2021-03-18T13:00:15+00:00מרץ 18, 2021|
✉ הרשמה לדיוור

ברוכים הבאים לאתר חברת שקד

 

אנא קראו את התקנון ואשרו אותו

 

Welcome to Shaked's website, Please read the terms and conditions before entering