עמק הרון

//עמק הרון

עמק הרון

עובדות מהמרתף: עמק הרון – הצפון מול הדרום

עמק הרון הוא אחד מאזורי היין המרתקים בצרפת ובעולם. הוא כולל לא מעט יקבים בעלי שם עולמי והוא המקור לכמה מזני הענבים הנפוצים והאהובים בעולם. קצת מידע והכרות קצרה עם אזור היין הנהדר בכתבה הבאה.

 

אזור היין של עמק הרון ממוקם מדרום לבורגונדי ונמתח לאורכו של נהר הרון עד לחופי הים התיכון בדרום. זהו אחד מאזורי הגידול העתיקים בצרפת ונחשב כאחד הטובים והמפורסמים שלה. קצת קשה להתייחס לאזור כאל מקשה אחת והוא כולל תתי אזורים ואפלסיונים רבים. החלוקה הראשונית המסורתית של העמק היא לצפון ודרום אשר שונים ביניהם הן בסגנון היין והן בזני הענבים המותרים. סה"כ מיוצרים בעמק כ- 400 מיליון ליטר יין בשנה, כ- 50% מהם באפלסיונים קוט דו רון וקוט דו רון וילאז'.

 

הצפון – הסירה המקורי

אזור צפון עמק הרון הוא המגרש הביתי של זן הסירה. האדומים של האזור הם יינות זניים (לעיתים עם תוספת קטנה מאוד ומסורתית של ויונייה) ונחשבים כמודל עבור יצרני יינות סירה בכל העולם. סגנון היין של האזור נפלא ואהוב על צרכני יין רבים מסביב לגלובוס. היצרנים הנאמנים עדיין לסגנון המסורתי של האזור מיישנים את היינות בחביות עץ ענקיות ישנות אשר נותנות הרבה כבוד לפרי המצוין שנמצא בחזית לעומת ה"תבלון" העדין יחסית של החבית שנמצא ברקע. אלו הם יינות מדויקים מאוד ומאוזנים מאוד שיש בהם מכל דבר במידה הנכונה.

שני האפלסיונים הנחשבים (והיקרים) של צפון עמק הרון הם ארמיטאז' וקוט-רוטי. הכרמים נטועים על מדרונות בשיפועים שנראים לעיתים לא ממש הגיוניים והיינות במקרים רבים בעלי פוטנציאל התיישנות ארוך. היקבים הבולטים כאן נוסדו על ידי משפחות של בעלי כרמים אשר צברו לעצמם מוניטין עולמי כיצרני יין מהמדרגה הראשונה. יקבים כמו גיגל, ז'אן לואי שאב ונוספים הם דוגמאות מובהקת. מלבד הכרמים שבבעלותם מהם מיוצרים היינות היוקרתיים ביותר, נוהגים יקבים אלו לרכוש ענבים גם ממגדלים מצטיינים אחרים באזור לטובת יינות מעולים במחירים מעט נגישים יותר.

המחירים ההולכים ומאמירים של שני האפלסיונים היוקרתיים הללו מפנים יותר ויותר את תשומת הלב של היצרנים והצרכנים גם לאפלסיונים הנהדרים הנוספים של האזור אשר מעניקים יינות באיכות מצוינת ובמחירים נוחים יותר. כאלו הם האפלסיונים קרוז-ארמיטאז', סנט-ג'וזף וקורנאס (האחרון הוא הפחות ידוע מהשלושה). יינות אלו מעניקים אפשרויות נהדרות ונגישות ליהנות מהאיכויות והאופי של יינות הסירה של יצרנים מובילים מצפון עמק הרון.

היינות הלבנים של צפון עמק הרון מבוססים על הזנים ויונייה (באפלסיון הזעיר קונדריו), מרסאן ורוסאן (באפלסיונים סנט ג'וזף, קרוז-ארמיטאז' וארמיטאז').

יקבי צפון עמק הרון של שקד: גיגל, ז'אן לואי שאב, קאב דה טן, איב קווירון

 

הדרום – אמני הבלנדים של "הזנים הים תיכוניים"

הכפר הידוע והנחשב ביותר בחלקו הדרומי של עמק הרון נקרא שאטונף דו פאפ ("ארמונו החדש של האפיפיור"). יצרנים מהוללים כמו שאטו דה בוקסטל של משפחת פרין מייצרים כאן יינות גדולים שצברו מוניטין אדיר והם מבוקשים בקרב צרכני יין בכל העולם. גם כאן יצרו המחירים הגבוהים של מותגי העל הזדמנויות רבות ובעלי היקבים, כמו משפחת פרין, מייצרים יינות נוספים מכרמים שבבעלותם לצד ענבים שרוכשים ממגדלים אחרים באזור. בניגוד ליינות הצפון, דרום העמק מתמחה בבלנדים. למרות שאין חובה כזו מרבית היינות האדומים של הדרום מבוססים על "השילוש הקדוש של דרום עמק הרון" – גרנאש, סירה, מורבדר (GSM), לעיתים בתוספת זנים מותרים נוספים מעט פחות מוכרים. השאטונף דו פאפ של שאטו דה בוקסטל מופק מכל 13 הזנים המותרים באפלסיון.

זני הענבים והאקלים החם יותר של דרום העמק יוצרים יינות בעלי אופי רחב ומלא יותר מאלו של הצפון ומכילים לרוב ריכוז אלכוהול מעט גבוה יותר. ועדיין הם שומרים על איזון מצוין ופירותיות נהדרת והטובים שבהם יודעים להתיישן נהדר (אם כי נהדרים לשתייה גם בצעירותם). כמו בצפון, גם כאן עלה בשנים האחרונות קרנם של אפלסיונים נוספים כמו ז'יגונדאס, ואקראס ואחרים שמציעים איכויות מצויינות במחירים נגישים יחסית. הקוט דו רון הוא אפלסיון שכולל שטח גדול מאוד (560,000 דונם) על פני כל דרום העמק ומציע כמות גדולה של יינות ידידותיים ופירותיים במחירים נוחים למדי. הטובים שבהם מעניקים איכויות גבוהות והנאה מרובה ומספקים הנאה גדולה לחובבי יינות האזור.

דרום עמק הרון ידוע בעיקר ביינות האדומים שלו אבל אפשר למצוא לא מעט יינות לבנים מעולים המבוססים על זנים כמו גרנאש בלאן, רוסאן, מרסאן ונוספים. אלו הם לעיתים קרובות יינות לבנים כבדים ומלאים למדי (שאטונף דו פאפ לבן למשל) אבל עם יד נכונה של יצרן טוב שומרים על איזון ומלאים באופי. האפלסיונים טאבל וליראק מתמחים ביינות רוזה מצוינים ומוסקט דה בום דה וניס הוא אפלסיון של יינות קינוח מתוקים מזן המוסקט.

יקבי דרום עמק הרון של שקד: שאטו דה בוקסטל, פרין, סלר דה דופין

 

שאטו ד'אמפואי של גיגל וכרמי הקוט רוטי ברקע

 

2022-02-06T12:55:21+00:00פברואר 6, 2022|
✉ הרשמה לדיוור

ברוכים הבאים לאתר חברת שקד

 

אנא קראו את התקנון ואשרו אותו

 

Welcome to Shaked's website, Please read the terms and conditions before entering