עובדות ספרד

//עובדות ספרד

עובדות ספרד

עובדות מהמרתף: ספרד – התמורה הטובה בעולם

ספרד היא יצרנית היין השלישית בגודלה בעולם. היא כוללת כמה מאזורי היין הטובים והמרתקים בעולם ולא מעט יצרנים משובחים בעלי שם ומוניטין עולמי. למרות זאת מחירי היין הספרדי לרוב נמוכים בהשוואה לאלו מצרפת או איטליה ומספקים הזדמנויות נפלאות ליהנות מיינות משובחים במחירים סבירים למדי. למי שלא מכיר עדיין שווה לקרוא את הכתבה הבאה. 

 

השפה

חוקי היין בספרד דומים לאלו של צרפת ואיטליה. גם כאן הקטגוריה החשובה ביותר היא ה- DOP (או DO כפי שהיה נהוג לקרוא לה קודם). היינות המשתייכים אליה קרויים על שם האזור הרשמי בו הם מיוצרים ומחוייבים לגבולות הגיאוגרפיים, לזני הענבים ולשיטות הייצור של האזור.

בנוסף על האזורים המוגדרים ניתן למצוא על חלק מהבקבוקים דרגות התיישנות פורמליות המוגדרות אף הן בחוקים ובתקנות. הקטגוריות מגדירות תקופות התיישנות מינימלית ומשתנות במעט בין האזורים השונים. קרינאזה הוא יין המתיישן לפחות שנה בחביות עץ. רזרבה מתיישן לפחות 3 שנים שמתוכן לפחות שנה בחביות עץ. גראן רזרבה מתיישן לפחות 5 שנים מתוכן לפחות שנתיים בחביות עץ.

 

האזורים החשובים

יין מייצרים (ושותים) כמעט בכל מקום בספרד. אזור היין החשוב והמוכר ביותר הוא ריוחה. זהו גם אחד מאזורי היין הגדולים של ספרד שמייצר כמויות מכובדות למדי של יין במגוון גדול של איכויות ומחירים. ריוחה אלבסה וריוחה אלטה הם תתי האזורים הגבוהים והנחשבים יותר כשריוחה באחה מאופיין באקלים חם יותר והיינות (לרוב) זולים יותר. זן הענבים העיקרי כאן הוא הטמפרניו אליו מצטרפים הגרנאצ'ה (גרנאש), מזואלו (קריניאן) והגרסיאנו. רבים מהיקבים כאן הינם מותגים בינלאומיים ידועים ומצליחים (פאוסטינו, מרקז דה ריסקאל). היינות באיכות גבוהה למדי והטובים שבהם בעלי פוטנציאל התיישנות ארוך למדי.

אזור ריברה דל דוארו נמצא במרחק לא רב מריוחה. הוא קטן בהרבה בהיקפי היצור ובשטחי הכרמים שלו ונחשב איכותי למדי ומבוקש ברחבי העולם. אלחנדרו פרננדס מיקב פסקוארה הציג לעולם ריברה דל דוארו המופק ממאה אחוז טמפרניו, פרקטיקה שהפכה מאז מקובלת באזור. חלק מהיצרנים כוללים לעיתים ביין גם תוספת של מעט קברנה סוביניון ומרלו.

פריורט הוא אזור יין קטן למדי אבל איכותי מאוד ונחשב במרחק לא גדול מהעיר ברצלונה בקטלוניה. זהו אזור אקלים חם יחסית, סלעי וקשה לעיבוד והיינות בעלי גוף ונוכחות מודגשת. ייצור היין באזור זה חודש בשנות ה- 80 על ידי יצרנים אייקוניים כמו מאס מרטינט וקלו מוגדור שהפכו אותו למבוקש ונחשק בעולם כולו. כאן מתחלף הטמפרניו בזני ענבים ים תיכוניים יותר כמו גרנאש, קריניאן, סירה לצד קברנה סוביניון, מרלו ואפילו קברנה פרנק. אזור מונטסאנט הסמוך מספק יינות בסגנון דומה וכשמדובר על יצרנים איכותיים כמו ונוס לה אוניברסאל (דידו) מתקבלים יינות נהדרים במחירים נוחים יותר מאלו של פריוראט.

ראיאס באיסאס בפינה הצפון מערבית של ספרד מתמחה ביינות לבנים נהדרים ונחשב המקור לזן האלבריניו. היינות המקסימים של מרטין קודאס הם דוגמא נהדרת. ביירצו בקרבת מקום הוא האזור של הזן האדום מנסייה.

בחומילה ולה מנצ'ה במרכז המדינה מייצרים כמויות גדולות מאוד של יין במגוון רחב של איכויות ומחירים. קאווה, היין המבעבע המצליח והמוצלח, מיוצרת במספר אזורים, החשוב והגדול שבהם הוא פנדס באזור ברצלונה. בחרז דה לה פרונטרה שבדרום מייצרים את יינות השרי המחוזקים.

 

כמה יינות ספרדיים מומלצים של שקד:

 

 

 

פאוסטינו גראן רזרבה

הגראן רזרבה האייקוני המפורסם של פאוסטינו הוא יין בעל פוטנציאל התיישנות עצום שיוצא לשוק רק אחרי 10 שנים ויותר ממועד הבציר. זהו ריוחה קלאסי בעל אופי עולם ישן נהדר. לפרטים נוספים

 

מרקז דה ריסקאל רזרבה

עוד יין מפורסם נהדר מריוחה של אחד היקבים הידועים והנחשבים באזור. רזרבה נפלא ואלגנטי המשלב איזון נהדר עם ריכוז ועוצמה. לפרטים נוספים

פסקוארה קריאנזה

אלחנדרו פרננדס, המייסד של יקב פסקוארה, נחשב שגריר ריברה דל דוארו בעולם ודמות מוכרת בעולם היין. היין הוא דוגמא נהדרת לריברה דל דוארו מלוטש ואיכותי. לפרטים נוספים

מאס מרטינט מנו

יין הפתיחה של יקב מאס מרטינט המהולל מספק את כל מה שאזור פריוראט יודע לתת: עוצמה וכוח משולבים באיזון וליטוש. התוצאה היא יין נהדר עם הרבה נוכחות. מבוא משובח לאזור פיוראט. לפרטים נוספים

מרטין קודאס אלבריניו

דוגמא נהדרת ליינות הלבנים המשובחים מאזור גאליסיה ולזן הענבים המקומי אלבריניו. שילוב מצוין בין פירותיות לרעננות שמוכיח שלספרדים יש הרבה מה להציע גם בתחום היינות הלבנים. לפרטים נוספים

 

 

למגוון היינות הספרדיים של שקד

 

 

2022-03-16T07:40:06+00:00מרץ 16, 2022|
✉ הרשמה לדיוור

ברוכים הבאים לאתר חברת שקד

 

אנא קראו את התקנון ואשרו אותו

 

Welcome to Shaked's website, Please read the terms and conditions before entering