גרנאש

גרנאש

גרנאש – קוים לדמותו

גרנאש, או בשמו הספרדי גרנצ'ה מזוהה עם אזורי גידול בעלי אקלים חם יחסית ובעיקר אלו הסמוכים לחופי הים התיכון בצרפת ובספרד. הגרנאש, הידוע גם כגרנאש-נואר (כדי להבדילו מהגרנאש בלאן), הינו אחד מזני הענבים הנטועים ביותר בעולם. אולי משום כך סבל במשך שנים ארוכות מתדמית קצת משעממת. אבל במקום הנכון ובטיפול הנכון אפשר להפיק ממנו יינות מרגשים של ממש, לבד או כחלק מבלנד עם זני ענבים נוספים. יעידו על כך היינות הגדולים של שאטונף דו פאפ בצרפת או פריוראט בספרד. בשנים האחרונות הוא זוכה לעדנה מחודשת ולעניין רב בקרב יצרני וצרכני היין ברחבי העולם. לכבוד הגעתם של כמה יינות גרנאש איכותיים חדשים למגוון של שקד הנה כמה עובדות על זן הענבים המרתק הזה.

 

איפה מגדלים אותו

בדרום עמק הרון שבצרפת מהווה הגרנאש חלק עיקרי ב"שילוש הקדוש" של הגרנאש סירה מורבדר, מה שמכונה באוסטרלית מדוברת GSM. האפלסיונים הידועים כאן הם קוט דו רון, ז'יגונדאס, וואקראס ונוספים וכמובן היינות היוקרתיים והמשובחים של שאטונף דו פאפ. הזן פופולארי מאוד לאורך כל חוף הים התיכון ובמיוחד באזורים לנגדוק ורוסיון. גם כאן לעיתים קרובות הוא שותף בכיר בבלנדGSM   אך יותר ויותר יצרנים מפיקים לאחרונה יינות גרנאש זניים מרתקים ו משובחים למדי.

גם בספרד הגרנאש פופולארי ביותר ונטוע על שטחים עצומים. הביטוי היוקרתי ביותר שלו הוא ככל הנראה באזור הקטן והנחשב של פריוראט בקטלוניה. הוא נפוץ למדי גם בריוחה, אם כי כאן הוא משני בחשיבותו לטמפרניו המפורסם. אזור אראגון בצפון מזרח המדינה נחשב כ"ממלכת הגרנאש" והוא ככל הנראה המקור ההיסטורי של זן זה בספרד.

אופי היין

לגרנאש אופי רחב, נדיב ושופע פירותיות עם גוף מלא ולעיתים קרובות ריכוז אלכוהול גבוה יחסית. יש לו מרקם עגול ורך, לרוב ללא טאנינים קשים. בבלנדים הוא מוסיף בדיוק את התכונות האלו ותורם לגוף ולפירותיות של היין. לרוב לא ידוע כבעל יכולת התיישנות ארוכה מאוד אבל ביבולים נמוכים במקומות כמו שאטונף דו פאפ או פריוראט לא חסרות דוגמאות ליינות גרנאש שיודעים להתיישן היטב אף עשרות שנים.

 

יינות גרנאש מומלצים:

 

לה זאמל גרנאש

עוד יין מוצלח של היקב המוצלח הזה והזדמנות מצוינת ליהנות מגרנאש זני באיכות טובה ובמחיר שווה לכל נפש (כמו כל יינות לה ז'אמל). גרנאש מתובל ופירותי המציג פרי עשיר בחזית ורמזים לעץ אלון עדין ברקע.

 

דומיין לפאז' גרנאש בשלישית

גרנאש ייחודי ומרתק של דומיין לפאז' מאזור רוסיון בדרום צרפת. ז'אן מרק לאפאז', יינן היקב, משלב ענבי גרנאש משלושה אזורי גידול: כרמי היקב ברוסיון בצרפת וכרמים של שני יקבים להם הוא מייעץ בעמק הרון בצרפת ובאראגון שבספרד. שילוב הטרוארים השונים  יצר יין משובח בעל עומק ומורכבות נהדרים לצד רעננות ואלגנטיות.

 

בודגאס בורסאו טרס פיקוס

הנציג של אזור אראגון ("ממלכת הגרנאש") בספרד. יקב בורסאו מתמחה בזן הגרנאש ובתוצאה ניכרת ביין המצוין. גרנאש איכותי, מרוכז ועוצמתי בעל צבע אדום סגול עמוק וניחוחות של פרי יער בשל, שזיפים ווניל וקפה קלוי ברקע.

 

פרין שאטונף דו פאפ לה סינארדס

איך אפשר לסיים בלי שאטונף דו פאפ. בלנד אופייני של גרנאש (70%), סירה ומורבדר. שאטונף קלאסי נהדר של משפחת פרין, אחת ממשפחות היין הידועות בדרום עמק הרון ובעולם כולו. המון פרי טוב בחזית, איזון מצוין עם מבנה נהדר ואלגנטיות מרשימה. יין טוב מבית טוב, נקודה.

 

 

2020-02-24T13:41:46+00:00פברואר 23, 2020|
✉ הרשמה לדיוור

ברוכים הבאים לאתר חברת שקד

 

אנא קראו את התקנון ואשרו אותו

 

Welcome to Shaked's website, Please read the terms and conditions before entering